PFAS in het kraanwater in Waterloo: 3 ng/L, 6 keer onze richtwaarde van 0,5 ng/L
Laatste PFAS-controle: · Bron: VMM
PFAS in het drinkwater
6× boven onze gezondheidsrichtwaarde
0,5 ng/L is onze richtwaarde, geen officiële norm. Zelfde EFSA-methode als Zweden, Denemarken en Nederland, maar strenger. Het is een jaargemiddelde, hier vergeleken met de laatste controle.
De PFAS-cijfers komen van het staal van 21 november 2025 in distributiezone ZIECBW4 (INBW), een van de 4 zones die Waterloo bevoorraden. Een deel van Waterloo wordt ook bevoorraad door het Vlaamse leveringsgebied LG24_MW17; de PFAS-4-jaarmediaan 2024 (4 ng/L) daarvan staat in de volledige resultatentabel.
Meer over dit resultaat
De Verenigde Staten beperken PFOA en PFOS bovendien tot 4 ng/L elk, per stof.
Stoffen onder de detectiegrens tellen als 0, dus het echte totaal kan hoger liggen.
Een van deze vier stoffen, PFOA, is door het kankeronderzoeksagentschap van de WHO (IARC) geklasseerd als kankerverwekkend voor de mens (groep 1).
Meer PFAS dan in 75 % van de gemeenten die we opvolgen
gecontroleerd op 21 november 2025
20 PFAS (bekijk elke stof)
| PFAS-stof | Waarde |
|---|---|
| PFPeA | 0,0023 µg/L |
| PFHxA | 0,0021 µg/L |
| PFOA | 0,002 µg/L |
| PFBA | 0,0017 µg/L |
| PFHpA | 0,0013 µg/L |
| PFOS | 0,001 µg/L |
| PFHxS | <0,001 µg/L |
| PFNA | <0,001 µg/L |
| PFDA | <0,001 µg/L |
| PFUnDA | <0,001 µg/L |
| PFDoDA | <0,001 µg/L |
| PFTrDA | <0,001 µg/L |
| PFBS | <0,001 µg/L |
| PFPeS | <0,001 µg/L |
| PFHpS | <0,001 µg/L |
| PFNS | <0,001 µg/L |
| PFDS | <0,001 µg/L |
| PFUnDS | <0,001 µg/L |
| PFDoDS | <0,001 µg/L |
| PFTrDS | <0,001 µg/L |
Boven onze gezondheidsrichtwaarde. Ontvang nieuwe resultaten per e-mail hieronder.
Waterrapport voor Waterloo
Ontvang nieuwe PFAS-resultaten voor Waterloo, met korte uitleg. Hoogstens één update per week, alleen als er iets nieuws is.
- Wettelijke norm (België en EU)
- 10,4 ng/L som van 20 PFAS, onder de norm van 100 ng/L
- Laatste PFAS-test
- 21 november 2025
- Watermaatschappij
- De Watergroep, INBW
In Waterloo bedraagt de som van de 4 meest opgevolgde PFAS (PFAS-4) 3 ng/L (0,003 µg/L) bij de laatste PFAS-controle van 21 november 2025. Dat is 6 keer onze gezondheidsrichtwaarde van 0,5 ng/L, maar onder de Zweedse wettelijke norm van 4 ng/L. Som van 20 PFAS: 10,4 ng/L (0,0104 µg/L), onder de Europese wettelijke norm (100 ng/L). 18 controles sinds 7 november 2023: PFAS-4 tot 4 ng/L, soms onder de detectiegrens. Bron: SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2.
Details en bronnen
PFAS-waarden door de tijd in Waterloo
18 PFAS-controles sinds 7 november 2023, waarden zoals gepubliceerd. De stalen komen uit 2 leveringsgebieden. De trend gaat over het leveringsgebied ‘ZIECBW2 (INBW)’.
| Datum | PFAS-4 | Som van 20 PFAS | Leveringsgebied |
|---|---|---|---|
| 3 ng/L | 10,4 ng/L | ZIECBW4 (INBW) | |
| < 4 ng/L | 2,6 ng/L | ZIECBW2 (INBW) | |
| < 4 ng/L | 8,1 ng/L | ZIECBW2 (INBW) | |
| 2 ng/L | 11 ng/L | ZIECBW4 (INBW) | |
| < 4 ng/L | < 20 ng/L | ZIECBW2 (INBW) | |
| 3 ng/L | 8 ng/L | ZIECBW4 (INBW) | |
| < 4 ng/L | < 26 ng/L | ZIECBW2 (INBW) | |
| 2 ng/L | 8 ng/L | ZIECBW4 (INBW) | |
| 2 ng/L | 6 ng/L | ZIECBW2 (INBW) | |
| 3 ng/L | 11 ng/L | ZIECBW4 (INBW) | |
| < 4 ng/L | < 24 ng/L | ZIECBW2 (INBW) | |
| 4 ng/L | 16 ng/L | ZIECBW4 (INBW) |
Toon de 6 eerdere controles (terug tot 7 november 2023)
| < 4 ng/L | < 24 ng/L | ZIECBW2 (INBW) | |
| 2 ng/L | 9 ng/L | ZIECBW4 (INBW) | |
| < 4 ng/L | 1 ng/L | ZIECBW2 (INBW) | |
| 2 ng/L | 5 ng/L | ZIECBW4 (INBW) | |
| 2 ng/L | 6 ng/L | ZIECBW4 (INBW) | |
| 2 ng/L | 6 ng/L | ZIECBW2 (INBW) |
‘<’ betekent niet aangetroffen, het cijfer is de detectiegrens. ‘–’ betekent niet gepubliceerd. Labo's melden de PFAS-4-som (SANDRE-code 9268) pas sinds het najaar van 2025. Hoe u een PFAS-resultaat leest
Wat de laatste controle zegt
De overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.
Waarden om op te volgen
Deze resultaten liggen dicht bij hun wettelijke norm, of erboven.
| Gecontroleerde parameter | Waarde | Norm | Status |
|---|---|---|---|
| Nitraat · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 29 mg/l | ≤ 50 mg/l | binnen de norm |
Bekijk alle 28 resultaten van de controle
| Gecontroleerde parameter | Waarde | Norm | Status |
|---|---|---|---|
| PFAS-4 (PFOA + PFOS + PFNA + PFHxS) · maximum 2024 · LG24_MW17 | 0,006 µg/L | ≤ 0,004 µg/L | boven de streefwaarde 2028 |
| Som van 20 PFAS · maximum 2024 · LG24_MW17 | 0,013 µg/l | ≤ 0,1 µg/l | binnen de norm |
| PFAS totaal · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0,01 µg/l | ≤ 0,5 µg/l | binnen de norm |
| PFAS totaal · maximum 2024 · LG24_MW17 | 0,02 µg/l | ≤ 0,5 µg/l | binnen de norm |
| Trifluorazijnzuur (TFA) · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 1,2 µg/l | ≤ 15,6 µg/l | binnen de norm |
| Trifluorazijnzuur (TFA) · maximum 2024 · LG24_MW17 | 1,5 µg/l | ≤ 15,6 µg/l | binnen de norm |
| Nitraat · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 29 mg/l | ≤ 50 mg/l | binnen de norm |
| Nitriet · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 0 mg/l | ≤ 0,5 mg/l | binnen de norm |
| Lood · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0 µg/l | ≤ 10 µg/l | binnen de norm |
| Koper · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0,01 mg/l | ≤ 2 mg/l | binnen de norm |
| Nikkel · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0 µg/l | ≤ 20 µg/l | binnen de norm |
| Arseen · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0 µg/l | ≤ 10 µg/l | binnen de norm |
| Cadmium · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0 µg/l | ≤ 5 µg/l | binnen de norm |
| Chroom · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 1 µg/l | ≤ 50 µg/l | binnen de norm |
| Uranium · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 8,6 µg/l | ≤ 30 µg/l | binnen de norm |
| Fluoride · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 0 mg/l | ≤ 1,5 mg/l | binnen de norm |
| Escherichia coli · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 0 /100 ml | ≤ 0 /100 ml | binnen de norm |
| Enterokokken · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0 /100 ml | ≤ 0 /100 ml | binnen de norm |
| Coliforme bacteriën · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0 /100 ml | ≤ 0 /100 ml | binnen de norm |
| pH · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 7,72 | 6,5–9,2 | binnen de norm |
| Hardheid van het water · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 40,215 Fr° | ≤ 67,5 Fr° | binnen de norm |
| Elektrische geleidbaarheid · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 706 µS/cm | ≤ 2.100 µS/cm | binnen de norm |
| Chloride · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 28,13 mg/l | ≤ 250 mg/l | binnen de norm |
| Sulfaat · mediaan 2024 · LG24_MO25 | 93,31 mg/l | ≤ 250 mg/l | binnen de norm |
| Natrium · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 19,1 mg/l | ≤ 200 mg/l | binnen de norm |
| IJzer · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0 µg/l | ≤ 200 µg/l | binnen de norm |
| PFAS-4 (PFOA + PFOS + PFNA + PFHxS) · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0,004 µg/L | ≤ 0,004 µg/L | binnen de norm |
| Som van 20 PFAS · mediaan 2024 · LG24_MW17 | 0,01 µg/l | ≤ 0,1 µg/l | binnen de norm |
Veelgestelde vragen
Is het kraanwater in Waterloo veilig om te drinken?
Alle waarden die hier getoond worden (21 november 2025) blijven binnen de wettelijke normen, maar de overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.
Hoe hoog zijn de PFAS-waarden in het drinkwater van Waterloo?
Het totaal van 20 PFAS (‘eeuwige chemicaliën’) werd het laatst gemeten op 10,4 ng/L. De Europese norm is 100 ng/L: dit water zit op 10 % van de norm. (onder de Europese norm)
Voldoet het water in Waterloo ook aan de strengste normen van Europa?
Ja. Zelfs tegenover de strengste wettelijke norm van Europa, de Zweedse norm van 4 ng/L die sinds 2026 geldt, blijft de gemeten waarde van 3 ng/L eronder.
Stijgen de PFAS-waarden in het kraanwater van Waterloo?
Te weinig gekwantificeerde controles om dat te zeggen (2 sinds 7 november 2023). pfasnearme voegt elke nieuwe publicatie wekelijks toe; een trend vraagt minstens drie gekwantificeerde waarden.
Welke PFAS-normen gelden in België?
België past de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe als bindende wet (Vlaams Drinkwaterbesluit van 2023, Waalse Code de l'eau sinds februari 2025). Voor de vier schadelijkste PFAS (PFAS-4) leggen de drie gewesten een streefwaarde van 4 ng/L vast, bindend vanaf 2028. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan beide.
Hoe hard is het water in Waterloo?
De hardheid van het water in Waterloo is 40,2 Fr° (hard). Dat is vooral van belang voor huishoudtoestellen en de dosering van was- en afwasmiddel, niet voor de gezondheid.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Alle waarden komen uit officiële publicaties: SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2. Geraadpleegd op 28 september 2026.
Hetzelfde leveringsgebied
Hetzelfde leveringsgebied als Waterloo, dus in principe hetzelfde water.
Gemeenten in de buurt
Het dichtst bij Waterloo op deze site.
Gegevensbron
- SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2
- https://environnement.wallonie.be/home/gestion-environnementale/environnement-sante/pfas
- Licentie
- SPW: non vérifiée; VMM: Modellicentie voor gratis hergebruik (Vlaamse overheid) – https://vmm.vlaanderen.be/disclaimer
- Geraadpleegd
- 28 september 2026
- Leveringsgebieden
- LG24_MO25 (De Watergroep), LG24_MW17 (De Watergroep), ZIECBW2 (INBW), ZIECBW4 (INBW)
Vlaanderen: Vlaamse Milieumaatschappij (VMM), kwaliteit van het drinkwater 2024, één jaarcijfer per leveringsgebied (mediaan en maximum van de metingen in het net). Licentie: gratis hergebruik met bronvermelding (Vlaamse modellicentie). Volgende editie verwacht in oktober 2026.
Wallonië: Service public de Wallonie (SPW-ARNE) met de SWDE, PFAS-monitoring van het verdeelde water, één rij per staal en distributiezone, september 2023 tot december 2025. De hergebruiklicentie voor dit document wordt nog bevestigd door de SPW; tot dan bronvermelding SPW-ARNE en SWDE.
De normen in België. België past de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe als bindende wet (Vlaams Drinkwaterbesluit van 2023, Waalse Code de l'eau sinds februari 2025). Voor de vier schadelijkste PFAS (PFAS-4) leggen de drie gewesten een streefwaarde van 4 ng/L vast, bindend vanaf 2028. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan beide.
Jaarcijfers 2024 van de metingen in het distributienet per leveringsgebied (VMM). De getoonde waarde is de mediaan van 2024; het maximum staat als aparte waarde "Maximale concentratie". 0 = niet gedetecteerd (onder de rapportagegrens). De gemeente valt in 2 leveringsgebieden (LG24_MO25, LG24_MW17); de PFAS-cijfers komen uit leveringsgebied LG24_MW17, het gebied met de hoogste mediane PFAS-4-waarde. Résultats du monitoring PFAS des eaux distribuées (SPW-ARNE, coordination SWDE), une ligne par prélèvement et zone de distribution (ZDE) ; la commune est desservie par 2 zones (ZIECBW2, ZIECBW4). Valeurs publiées en ng/L, converties en µg/L ; un « < » indique que tous les composés étaient sous la limite de quantification. Licence de réutilisation non vérifiée pour ce document (les données ouvertes du SPW sont normalement CC BY 4.0) ; attribution SPW-ARNE et SWDE en attendant confirmation.
Deze site is een dataproject, geen officiële bron. Bij twijfel neemt u contact op met uw watermaatschappij of met de bevoegde overheid.