PFAS in het kraanwater in Flobecq: minder dan 4 ng/L, geen van de vier belangrijkste PFAS aangetroffen
Laatste PFAS-controle: · Bron: VMM
PFAS in het drinkwater
Geen PFAS aangetroffen
Het labo ziet niets onder 4 ng/L, 8 keer onze richtwaarde van 0,5 ng/L. Water boven onze richtwaarde zou bij deze controle onopgemerkt blijven.
0,5 ng/L is onze richtwaarde, geen officiële norm. Zelfde EFSA-methode als Zweden, Denemarken en Nederland, maar strenger. Het is een jaargemiddelde, hier vergeleken met de laatste controle.
De PFAS-cijfers komen van het staal van 27 oktober 2025 in distributiezone ZW1111 (SWDE), een van de 2 zones die Flobecq bevoorraden. Een deel van Flobecq wordt ook bevoorraad door het Vlaamse leveringsgebied Farys1; de PFAS-4-jaarmediaan 2024 (2,4 ng/L) daarvan staat in de volledige resultatentabel.
Meer over dit resultaat
De Verenigde Staten beperken PFOA en PFOS bovendien tot 4 ng/L elk, per stof.
Het labo detecteert elk van de vier stoffen pas vanaf 1 ng/L. Geen enkele haalde die grens, dus hun totaal ligt onder 4 ng/L en niet op nul.
gecontroleerd op 27 oktober 2025
20 PFAS (bekijk elke stof)
| PFAS-stof | Waarde |
|---|---|
| PFOS | <0,001 µg/L |
| PFOA | <0,001 µg/L |
| PFHxS | <0,001 µg/L |
| PFHxA | <0,001 µg/L |
| PFHpA | <0,001 µg/L |
| PFBA | <0,001 µg/L |
| PFPeA | <0,001 µg/L |
| PFNA | <0,001 µg/L |
| PFDA | <0,001 µg/L |
| PFUnDA | <0,001 µg/L |
| PFDoDA | <0,0015 µg/L |
| PFTrDA | <0,0015 µg/L |
| PFBS | <0,001 µg/L |
| PFPeS | <0,001 µg/L |
| PFHpS | <0,001 µg/L |
| PFNS | <0,001 µg/L |
| PFDS | <0,0015 µg/L |
| PFUnDS | <0,0015 µg/L |
| PFDoDS | <0,0015 µg/L |
| PFTrDS | <0,0015 µg/L |
Niets gevonden. Onder 4 ng/L ziet het labo niets, onze richtwaarde van 0,5 ng/L blijft open.
Waterrapport voor Flobecq
Ontvang nieuwe PFAS-resultaten voor Flobecq, met korte uitleg. Hoogstens één update per week, alleen als er iets nieuws is.
- Wettelijke norm (België en EU)
- niets aangetroffen som van 20 PFAS onder de detectiegrens, norm 100 ng/L
- Laatste PFAS-test
- 27 oktober 2025
- Watermaatschappij
- Farys, SWDE
In Flobecq werd geen van de 4 meest opgevolgde PFAS (PFAS-4) aangetroffen bij de laatste PFAS-controle van 27 oktober 2025. Het totaal ligt onder 4 ng/L, de som van de detectiegrenzen en 8 keer onze richtwaarde van 0,5 ng/L. Som van 20 PFAS: <0,023 µg/L, onder de Europese wettelijke norm (100 ng/L). 9 controles sinds 19 september 2023, PFAS-4 altijd onder de detectiegrens (4 ng/L). Bron: SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2.
Details en bronnen
PFAS-waarden door de tijd in Flobecq
9 PFAS-controles sinds 19 september 2023, waarden zoals gepubliceerd.
| Datum | PFAS-4 | Som van 20 PFAS |
|---|---|---|
| < 4 ng/L | < 23 ng/L | |
| < 4 ng/L | < 26 ng/L | |
| < 4 ng/L | < 25 ng/L | |
| < 4 ng/L | < 22 ng/L | |
| < 4 ng/L | < 24 ng/L | |
| < 4 ng/L | < 22 ng/L | |
| < 4 ng/L | < 22 ng/L | |
| < 4 ng/L | < 22 ng/L | |
| < 4 ng/L | < 24 ng/L |
‘<’ betekent niet aangetroffen, het cijfer is de detectiegrens. ‘–’ betekent niet gepubliceerd. Labo's melden de PFAS-4-som (SANDRE-code 9268) pas sinds het najaar van 2025. Hoe u een PFAS-resultaat leest
Wat de laatste controle zegt
De overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.
Bekijk alle 28 resultaten van de controle
| Gecontroleerde parameter | Waarde | Norm | Status |
|---|---|---|---|
| PFAS-4 (PFOA + PFOS + PFNA + PFHxS) · maximum 2024 · Farys1 | 0,008 µg/L | ≤ 0,004 µg/L | boven de streefwaarde 2028 |
| Som van 20 PFAS · maximum 2024 · Farys1 | 0,027 µg/l | ≤ 0,1 µg/l | binnen de norm |
| PFAS totaal · mediaan 2024 · Farys1 | 0,0071 µg/l | ≤ 0,5 µg/l | binnen de norm |
| PFAS totaal · maximum 2024 · Farys1 | 0,2 µg/l | ≤ 0,5 µg/l | binnen de norm |
| Trifluorazijnzuur (TFA) · mediaan 2024 · Farys1 | 0,87 µg/l | ≤ 15,6 µg/l | binnen de norm |
| Trifluorazijnzuur (TFA) · maximum 2024 · Farys1 | 1,2 µg/l | ≤ 15,6 µg/l | binnen de norm |
| Nitraat · mediaan 2024 · Farys1 | 13,7 mg/l | ≤ 50 mg/l | binnen de norm |
| Nitriet · mediaan 2024 · Farys1 | 0 mg/l | ≤ 0,5 mg/l | binnen de norm |
| Lood · mediaan 2024 · Farys1 | 0 µg/l | ≤ 10 µg/l | binnen de norm |
| Koper · mediaan 2024 · Farys1 | 0,0025 mg/l | ≤ 2 mg/l | binnen de norm |
| Nikkel · mediaan 2024 · Farys1 | 0 µg/l | ≤ 20 µg/l | binnen de norm |
| Arseen · mediaan 2024 · Farys1 | 0 µg/l | ≤ 10 µg/l | binnen de norm |
| Cadmium · mediaan 2024 · Farys1 | 0 µg/l | ≤ 5 µg/l | binnen de norm |
| Chroom · mediaan 2024 · Farys1 | 0 µg/l | ≤ 50 µg/l | binnen de norm |
| Uranium · mediaan 2024 · Farys1 | 1,5 µg/l | ≤ 30 µg/l | binnen de norm |
| Fluoride · mediaan 2024 · Farys1 | 0,16 mg/l | ≤ 1,5 mg/l | binnen de norm |
| Escherichia coli · mediaan 2024 · Farys1 | 0 /100 ml | ≤ 0 /100 ml | binnen de norm |
| Enterokokken · mediaan 2024 · Farys1 | 0 /100 ml | ≤ 0 /100 ml | binnen de norm |
| Coliforme bacteriën · mediaan 2024 · Farys1 | 0 /100 ml | ≤ 0 /100 ml | binnen de norm |
| pH · mediaan 2024 · Farys1 | 7,5 | 6,5–9,2 | binnen de norm |
| Hardheid van het water · mediaan 2024 · Farys1 | 39,9 Fr° | ≤ 67,5 Fr° | binnen de norm |
| Elektrische geleidbaarheid · mediaan 2024 · Farys1 | 731 µS/cm | ≤ 2.100 µS/cm | binnen de norm |
| Chloride · mediaan 2024 · Farys1 | 32 mg/l | ≤ 250 mg/l | binnen de norm |
| Sulfaat · mediaan 2024 · Farys1 | 98 mg/l | ≤ 250 mg/l | binnen de norm |
| Natrium · mediaan 2024 · Farys1 | 21 mg/l | ≤ 200 mg/l | binnen de norm |
| IJzer · mediaan 2024 · Farys1 | 0 µg/l | ≤ 200 µg/l | binnen de norm |
| PFAS-4 (PFOA + PFOS + PFNA + PFHxS) · mediaan 2024 · Farys1 | 0,0024 µg/L | ≤ 0,004 µg/L | binnen de norm |
| Som van 20 PFAS · mediaan 2024 · Farys1 | 0,0065 µg/l | ≤ 0,1 µg/l | binnen de norm |
Veelgestelde vragen
Is het kraanwater in Flobecq veilig om te drinken?
Alle waarden die hier getoond worden (27 oktober 2025) blijven binnen de wettelijke normen, maar de overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.
Hoe hoog zijn de PFAS-waarden in het drinkwater van Flobecq?
Bij de laatste controle lag het totaal van 20 PFAS (‘eeuwige chemicaliën’) onder de rapportagegrens van het laboratorium van 23 ng/L. De Europese norm is 100 ng/L: dit water zit onder 23 % van de norm. (onder de Europese norm)
Voldoet het water in Flobecq ook aan de strengste normen van Europa?
Voor zover deze controle het kan zeggen, ja. Geen van de vier stoffen werd gekwantificeerd; hun som ligt dus onder 4 ng/L, de som van de rapportagegrenzen van het laboratorium, en onder de Zweedse wettelijke norm van 4 ng/L die sinds 2026 geldt.
Stijgen de PFAS-waarden in het kraanwater van Flobecq?
Nee. Sinds 19 september 2023 zijn er 9 controles gepubliceerd en de PFAS-4-som bleef elke keer onder de detectiegrens van het labo (4 ng/L).
Welke PFAS-normen gelden in België?
België past de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe als bindende wet (Vlaams Drinkwaterbesluit van 2023, Waalse Code de l'eau sinds februari 2025). Voor de vier schadelijkste PFAS (PFAS-4) leggen de drie gewesten een streefwaarde van 4 ng/L vast, bindend vanaf 2028. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan beide.
Hoe hard is het water in Flobecq?
De hardheid van het water in Flobecq is 39,9 Fr° (hard). Dat is vooral van belang voor huishoudtoestellen en de dosering van was- en afwasmiddel, niet voor de gezondheid.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Alle waarden komen uit officiële publicaties: SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2. Geraadpleegd op 28 september 2026.
Hetzelfde leveringsgebied
Hetzelfde leveringsgebied als Flobecq, dus in principe hetzelfde water.
Gemeenten in de buurt
Het dichtst bij Flobecq op deze site.
Gegevensbron
- SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2
- https://environnement.wallonie.be/home/gestion-environnementale/environnement-sante/pfas
- Licentie
- SPW: non vérifiée; VMM: Modellicentie voor gratis hergebruik (Vlaamse overheid) – https://vmm.vlaanderen.be/disclaimer
- Geraadpleegd
- 28 september 2026
- Leveringsgebieden
- Farys1 (Farys), ZW1111 (SWDE)
Vlaanderen: Vlaamse Milieumaatschappij (VMM), kwaliteit van het drinkwater 2024, één jaarcijfer per leveringsgebied (mediaan en maximum van de metingen in het net). Licentie: gratis hergebruik met bronvermelding (Vlaamse modellicentie). Volgende editie verwacht in oktober 2026.
Wallonië: Service public de Wallonie (SPW-ARNE) met de SWDE, PFAS-monitoring van het verdeelde water, één rij per staal en distributiezone, september 2023 tot december 2025. De hergebruiklicentie voor dit document wordt nog bevestigd door de SPW; tot dan bronvermelding SPW-ARNE en SWDE.
De normen in België. België past de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe als bindende wet (Vlaams Drinkwaterbesluit van 2023, Waalse Code de l'eau sinds februari 2025). Voor de vier schadelijkste PFAS (PFAS-4) leggen de drie gewesten een streefwaarde van 4 ng/L vast, bindend vanaf 2028. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan beide.
Jaarcijfers 2024 van de metingen in het distributienet per leveringsgebied (VMM). De getoonde waarde is de mediaan van 2024; het maximum staat als aparte waarde "Maximale concentratie". 0 = niet gedetecteerd (onder de rapportagegrens). Leveringsgebied Farys1. Résultats du monitoring PFAS des eaux distribuées (SPW-ARNE, coordination SWDE), une ligne par prélèvement et zone de distribution (ZDE) ZW1111. Valeurs publiées en ng/L, converties en µg/L ; un « < » indique que tous les composés étaient sous la limite de quantification. Licence de réutilisation non vérifiée pour ce document (les données ouvertes du SPW sont normalement CC BY 4.0) ; attribution SPW-ARNE et SWDE en attendant confirmation.
Deze site is een dataproject, geen officiële bron. Bij twijfel neemt u contact op met uw watermaatschappij of met de bevoegde overheid.