PFAS in het kraanwater in Ellezelles: minder dan 4 ng/L, geen van de vier belangrijkste PFAS aangetroffen

Laatste PFAS-controle: · Bron: VMM

PFAS in het drinkwater

Geen PFAS aangetroffen

Hoeveelheid gevonden in het water < 4 ng/L de 4 schadelijkste PFAS (PFAS-4) · detectiegrens van het labo 20 PFAS gezocht, geen gevonden
Onze gezondheidsrichtwaarde 0,5 ng/L

Het labo ziet niets onder 4 ng/L, 8 keer onze richtwaarde van 0,5 ng/L. Water boven onze richtwaarde zou bij deze controle onopgemerkt blijven.

0,5 ng/L is onze richtwaarde, geen officiële norm. Zelfde EFSA-methode als Zweden, Denemarken en Nederland, maar strenger. Het is een jaargemiddelde, hier vergeleken met de laatste controle.

De PFAS-cijfers komen van het staal van 27 oktober 2025 in distributiezone ZW1111 (SWDE), een van de 3 zones die Ellezelles bevoorraden. Een deel van Ellezelles wordt ook bevoorraad door het Vlaamse leveringsgebied Farys4; de PFAS-4-jaarmediaan 2024 (1 ng/L) daarvan staat in de volledige resultatentabel.

Meer over dit resultaat

De Verenigde Staten beperken PFOA en PFOS bovendien tot 4 ng/L elk, per stof.

Het labo detecteert elk van de vier stoffen pas vanaf 1 ng/L. Geen enkele haalde die grens, dus hun totaal ligt onder 4 ng/L en niet op nul.

20 PFAS (bekijk elke stof)
PFAS-stof Waarde
PFOS <0,001 µg/L
PFOA <0,001 µg/L
PFHxS <0,001 µg/L
PFHxA <0,001 µg/L
PFHpA <0,001 µg/L
PFBA <0,001 µg/L
PFPeA <0,001 µg/L
PFNA <0,001 µg/L
PFDA <0,001 µg/L
PFUnDA <0,001 µg/L
PFDoDA <0,0015 µg/L
PFTrDA <0,0015 µg/L
PFBS <0,001 µg/L
PFPeS <0,001 µg/L
PFHpS <0,001 µg/L
PFNS <0,001 µg/L
PFDS <0,0015 µg/L
PFUnDS <0,0015 µg/L
PFDoDS <0,0015 µg/L
PFTrDS <0,0015 µg/L

Niets gevonden. Onder 4 ng/L ziet het labo niets, onze richtwaarde van 0,5 ng/L blijft open.

Wettelijke norm (België en EU)
niets aangetroffen som van 20 PFAS onder de detectiegrens, norm 100 ng/L
Laatste PFAS-test
27 oktober 2025
Watermaatschappij
Farys, SWDE

In Ellezelles werd geen van de 4 meest opgevolgde PFAS (PFAS-4) aangetroffen bij de laatste PFAS-controle van 27 oktober 2025. Het totaal ligt onder 4 ng/L, de som van de detectiegrenzen en 8 keer onze richtwaarde van 0,5 ng/L. Som van 20 PFAS: <0,023 µg/L, onder de Europese wettelijke norm (100 ng/L). 17 controles sinds 13 september 2023: PFAS-4 tot 1 ng/L, soms onder de detectiegrens. Bron: SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2.

Details en bronnen
Watermaatschappij: Farys, SWDE Laatste controle: 27 oktober 2025 Gegevens bijgewerkt op

PFAS-waarden door de tijd in Ellezelles

17 PFAS-controles sinds 13 september 2023, waarden zoals gepubliceerd. De stalen komen uit 2 leveringsgebieden. De trend gaat over het leveringsgebied ‘ZW1111 (SWDE)’.

0,5 ng/L1 ng/L013 september 202327 oktober 2025
PFAS-4-som per controle in ng/L. Stippellijn: richtwaarde van 0,5 ng/L van pfasnearme. Holle punten: onder de detectiegrens.
DatumPFAS-4Som van 20 PFASLeveringsgebied
< 4 ng/L< 23 ng/LZW1111 (SWDE)
1 ng/L1 ng/LZW1181 (SWDE)
< 4 ng/L< 26 ng/LZW1111 (SWDE)
< 4 ng/L< 25 ng/LZW1111 (SWDE)
< 4 ng/L< 27 ng/LZW1181 (SWDE)
< 4 ng/L< 22 ng/LZW1111 (SWDE)
< 4 ng/L1 ng/LZW1181 (SWDE)
< 4 ng/L< 22 ng/LZW1181 (SWDE)
< 4 ng/L< 24 ng/LZW1111 (SWDE)
< 4 ng/L< 23 ng/LZW1181 (SWDE)
< 4 ng/L< 22 ng/LZW1111 (SWDE)
< 8 ng/L1 ng/LZW1181 (SWDE)
Toon de 5 eerdere controles (terug tot 13 september 2023)
< 4 ng/L< 20 ng/LZW1181 (SWDE)
< 4 ng/L< 22 ng/LZW1111 (SWDE)
< 4 ng/L< 22 ng/LZW1111 (SWDE)
< 4 ng/L< 24 ng/LZW1111 (SWDE)
< 4 ng/L< 22 ng/LZW1181 (SWDE)

‘<’ betekent niet aangetroffen, het cijfer is de detectiegrens. ‘–’ betekent niet gepubliceerd. Labo's melden de PFAS-4-som (SANDRE-code 9268) pas sinds het najaar van 2025. Hoe u een PFAS-resultaat leest

Wat de laatste controle zegt

De overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.

Bekijk alle 28 resultaten van de controle
Gecontroleerde parameter Waarde Norm Status
PFAS-4 (PFOA + PFOS + PFNA + PFHxS) · maximum 2024 · Farys4 0,0031 µg/L ≤ 0,004 µg/L binnen de norm
Som van 20 PFAS · maximum 2024 · Farys4 0,017 µg/l ≤ 0,1 µg/l binnen de norm
PFAS totaal · mediaan 2024 · Farys4 0,013 µg/l ≤ 0,5 µg/l binnen de norm
PFAS totaal · maximum 2024 · Farys4 0,02 µg/l ≤ 0,5 µg/l binnen de norm
Trifluorazijnzuur (TFA) · mediaan 2024 · Farys4 0,65 µg/l ≤ 15,6 µg/l binnen de norm
Trifluorazijnzuur (TFA) · maximum 2024 · Farys4 0,69 µg/l ≤ 15,6 µg/l binnen de norm
Nitraat · mediaan 2024 · Farys4 5,41 mg/l ≤ 50 mg/l binnen de norm
Nitriet · mediaan 2024 · Farys4 0 mg/l ≤ 0,5 mg/l binnen de norm
Lood · mediaan 2024 · Farys4 0 µg/l ≤ 10 µg/l binnen de norm
Koper · mediaan 2024 · Farys4 0,0025 mg/l ≤ 2 mg/l binnen de norm
Nikkel · mediaan 2024 · Farys4 0 µg/l ≤ 20 µg/l binnen de norm
Arseen · mediaan 2024 · Farys4 0 µg/l ≤ 10 µg/l binnen de norm
Cadmium · mediaan 2024 · Farys4 0 µg/l ≤ 5 µg/l binnen de norm
Chroom · mediaan 2024 · Farys4 0 µg/l ≤ 50 µg/l binnen de norm
Uranium · mediaan 2024 · Farys4 0,45 µg/l ≤ 30 µg/l binnen de norm
Fluoride · mediaan 2024 · Farys4 0,56 mg/l ≤ 1,5 mg/l binnen de norm
Escherichia coli · mediaan 2024 · Farys4 0 /100 ml ≤ 0 /100 ml binnen de norm
Enterokokken · mediaan 2024 · Farys4 0 /100 ml ≤ 0 /100 ml binnen de norm
Coliforme bacteriën · mediaan 2024 · Farys4 0 /100 ml ≤ 0 /100 ml binnen de norm
pH · mediaan 2024 · Farys4 7,5 6,5–9,2 binnen de norm
Hardheid van het water · mediaan 2024 · Farys4 45,5 Fr° ≤ 67,5 Fr° binnen de norm
Elektrische geleidbaarheid · mediaan 2024 · Farys4 810 µS/cm ≤ 2.100 µS/cm binnen de norm
Chloride · mediaan 2024 · Farys4 35,5 mg/l ≤ 250 mg/l binnen de norm
Sulfaat · mediaan 2024 · Farys4 94 mg/l ≤ 250 mg/l binnen de norm
Natrium · mediaan 2024 · Farys4 29 mg/l ≤ 200 mg/l binnen de norm
IJzer · mediaan 2024 · Farys4 15 µg/l ≤ 200 µg/l binnen de norm
PFAS-4 (PFOA + PFOS + PFNA + PFHxS) · mediaan 2024 · Farys4 0,001 µg/L ≤ 0,004 µg/L binnen de norm
Som van 20 PFAS · mediaan 2024 · Farys4 0,013 µg/l ≤ 0,1 µg/l binnen de norm

Veelgestelde vragen

Is het kraanwater in Ellezelles veilig om te drinken?

Alle waarden die hier getoond worden (27 oktober 2025) blijven binnen de wettelijke normen, maar de overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.

Hoe hoog zijn de PFAS-waarden in het drinkwater van Ellezelles?

Bij de laatste controle lag het totaal van 20 PFAS (‘eeuwige chemicaliën’) onder de rapportagegrens van het laboratorium van 23 ng/L. De Europese norm is 100 ng/L: dit water zit onder 23 % van de norm. (onder de Europese norm)

Voldoet het water in Ellezelles ook aan de strengste normen van Europa?

Voor zover deze controle het kan zeggen, ja. Geen van de vier stoffen werd gekwantificeerd; hun som ligt dus onder 4 ng/L, de som van de rapportagegrenzen van het laboratorium, en onder de Zweedse wettelijke norm van 4 ng/L die sinds 2026 geldt.

Stijgen de PFAS-waarden in het kraanwater van Ellezelles?

Nee. Sinds 13 september 2023 zijn 17 controles gepubliceerd; op het hoofdnet bleef de PFAS-4-som elke keer onder de rapportagegrens van het laboratorium (4 ng/L).

Welke PFAS-normen gelden in België?

België past de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe als bindende wet (Vlaams Drinkwaterbesluit van 2023, Waalse Code de l'eau sinds februari 2025). Voor de vier schadelijkste PFAS (PFAS-4) leggen de drie gewesten een streefwaarde van 4 ng/L vast, bindend vanaf 2028. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan beide.

Hoe hard is het water in Ellezelles?

De hardheid van het water in Ellezelles is 45,5 Fr° (hard). Dat is vooral van belang voor huishoudtoestellen en de dosering van was- en afwasmiddel, niet voor de gezondheid.

Waar komen deze gegevens vandaan?

Alle waarden komen uit officiële publicaties: SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2. Geraadpleegd op 28 september 2026.

Hetzelfde leveringsgebied

Hetzelfde leveringsgebied als Ellezelles, dus in principe hetzelfde water.

Gemeenten in de buurt

Het dichtst bij Ellezelles op deze site.

Gegevensbron

SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2
https://environnement.wallonie.be/home/gestion-environnementale/environnement-sante/pfas
Licentie
SPW: non vérifiée; VMM: Modellicentie voor gratis hergebruik (Vlaamse overheid) – https://vmm.vlaanderen.be/disclaimer
Geraadpleegd
28 september 2026
Leveringsgebieden
Farys4 (Farys), ZW1111 (SWDE), ZW1181 (SWDE)

Vlaanderen: Vlaamse Milieumaatschappij (VMM), kwaliteit van het drinkwater 2024, één jaarcijfer per leveringsgebied (mediaan en maximum van de metingen in het net). Licentie: gratis hergebruik met bronvermelding (Vlaamse modellicentie). Volgende editie verwacht in oktober 2026.

Wallonië: Service public de Wallonie (SPW-ARNE) met de SWDE, PFAS-monitoring van het verdeelde water, één rij per staal en distributiezone, september 2023 tot december 2025. De hergebruiklicentie voor dit document wordt nog bevestigd door de SPW; tot dan bronvermelding SPW-ARNE en SWDE.

De normen in België. België past de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe als bindende wet (Vlaams Drinkwaterbesluit van 2023, Waalse Code de l'eau sinds februari 2025). Voor de vier schadelijkste PFAS (PFAS-4) leggen de drie gewesten een streefwaarde van 4 ng/L vast, bindend vanaf 2028. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan beide.

Jaarcijfers 2024 van de metingen in het distributienet per leveringsgebied (VMM). De getoonde waarde is de mediaan van 2024; het maximum staat als aparte waarde "Maximale concentratie". 0 = niet gedetecteerd (onder de rapportagegrens). Leveringsgebied Farys4. Résultats du monitoring PFAS des eaux distribuées (SPW-ARNE, coordination SWDE), une ligne par prélèvement et zone de distribution (ZDE) ; la commune est desservie par 2 zones (ZW1111, ZW1181). Valeurs publiées en ng/L, converties en µg/L ; un « < » indique que tous les composés étaient sous la limite de quantification. Licence de réutilisation non vérifiée pour ce document (les données ouvertes du SPW sont normalement CC BY 4.0) ; attribution SPW-ARNE et SWDE en attendant confirmation.

Deze site is een dataproject, geen officiële bron. Bij twijfel neemt u contact op met uw watermaatschappij of met de bevoegde overheid.