PFAS in het kraanwater in Noord-Beveland: 0,6 ng/L, 1,2 keer onze richtwaarde van 0,5 ng/L
Laatste PFAS-controle: · Bron: Evides Waterbedrijf
PFAS in het drinkwater
1,2× boven onze gezondheidsrichtwaarde
0,5 ng/L is onze richtwaarde, geen officiële norm. Zelfde EFSA-methode als Zweden, Denemarken en Nederland, maar strenger. Het is een jaargemiddelde, hier vergeleken met de laatste controle.
De PFAS-cijfers komen van "Drinkwater Midden-Zeeland (distributiegebied)", de locatie met de hoogste laatst gepubliceerde PFAS-4-waarde van de 2 productielocaties of leveringsreeksen die Noord-Beveland bevoorraden. De andere staan in de tabel met alle waarden; uit de kraan komt vaak gemengd water van meerdere locaties.
Meer over dit resultaat
De Verenigde Staten beperken PFOA en PFOS bovendien tot 4 ng/L elk, per stof.
Stoffen onder de detectiegrens tellen als 0, dus het echte totaal kan hoger liggen.
Een van deze vier stoffen, PFOA, is door het kankeronderzoeksagentschap van de WHO (IARC) geklasseerd als kankerverwekkend voor de mens (groep 1).
gecontroleerd op 31 augustus 2026
22 PFAS (bekijk elke stof)
| PFAS-stof | Waarde |
|---|---|
| PFBA | 0,0035 µg/L |
| PFHxA | 0,0009 µg/L |
| PFPeA | 0,0009 µg/L |
| PFOA (L+V) | 0,0007 µg/L |
| PFBS | 0,0005 µg/L |
| PFHpA | 0,0004 µg/L |
| DONA | niet gekwantificeerd |
| HFPO-DA | niet gekwantificeerd |
| PFDA | niet gekwantificeerd |
| PFDoDA | niet gekwantificeerd |
| PFDoDS | niet gekwantificeerd |
| PFDS | niet gekwantificeerd |
| PFHpS | niet gekwantificeerd |
| PFHxS (L+V) | niet gekwantificeerd |
| PFNA | niet gekwantificeerd |
| PFNS | niet gekwantificeerd |
| PFOS (L+V) | niet gekwantificeerd |
| PFPeS | niet gekwantificeerd |
| PFTrDA | niet gekwantificeerd |
| PFTrDS | niet gekwantificeerd |
| PFUnDA | niet gekwantificeerd |
| PFUnDS | niet gekwantificeerd |
Boven onze gezondheidsrichtwaarde. Hieronder vindt u filteropties.
- Wettelijke norm (EU)
- 6,7 ng/L som van 20 PFAS, onder de norm van 100 ng/L
- Laatste PFAS-test
- 31 augustus 2026
- Watermaatschappij
- Evides Waterbedrijf
In Noord-Beveland bedraagt de som van de 4 meest opgevolgde PFAS (PFAS-4) 0,6 ng/L (0,0006 µg/L) bij de laatste PFAS-controle van 31 augustus 2026. Dat is 1,2 keer onze gezondheidsrichtwaarde van 0,5 ng/L, maar onder de Zweedse wettelijke norm van 4 ng/L. Som van 20 PFAS: 6,7 ng/L (0,0067 µg/L), onder de Europese wettelijke norm (100 ng/L). 12 controles sinds 30 september 2025: PFAS-4 van 0,4 ng/L tot 1,1 ng/L, gemiddeld 0,69 ng/L over 12 maanden. Geen duidelijke trend. Bron: Evides Waterbedrijf, rapport PFAS per productielocatie.
Ter vergelijking: het RIVM adviseert 4,4 ng/L PFOA-equivalenten. Dat is een gewogen som, een andere maat dan onze som van vier PFAS (PFOA, PFOS, PFNA, PFHxS) met richtwaarde 0,5 ng/L.
Details en bronnen
PFAS-waarden door de tijd in Noord-Beveland
12 PFAS-controles sinds 30 september 2025, waarden zoals gepubliceerd.
| Datum | PFAS-4 | Som van 20 PFAS |
|---|---|---|
| 0,6 ng/L | 6,7 ng/L | |
| 0,7 ng/L | 6,7 ng/L | |
| 1,1 ng/L | 8,6 ng/L | |
| 0,9 ng/L | 7,9 ng/L | |
| 0,7 ng/L | 6,2 ng/L | |
| 0,4 ng/L | 4,2 ng/L | |
| 0,6 ng/L | 6,2 ng/L | |
| 0,6 ng/L | 6 ng/L | |
| 0,9 ng/L | 7,8 ng/L | |
| 0,5 ng/L | 6,5 ng/L | |
| 0,7 ng/L | 6,7 ng/L | |
| 0,6 ng/L | 6,7 ng/L |
‘<’ betekent niet aangetroffen, het cijfer is de detectiegrens. ‘–’ betekent niet gepubliceerd. Labo's melden de PFAS-4-som (SANDRE-code 9268) pas sinds het najaar van 2025. Hoe u een PFAS-resultaat leest
Wat de laatste controle zegt
De overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.
Bekijk alle 28 resultaten van de controle
| Gecontroleerde parameter | Waarde | Norm | Status |
|---|---|---|---|
| PFAS-4 (PFOA + PFOS + PFNA + PFHxS) | niet gekwantificeerd | ≤ 0,004 µg/L | binnen de norm |
| Som van 20 PFAS | 0,0018 µg/L | ≤ 0,1 µg/L | binnen de norm |
| Trifluorazijnzuur (TFA) | 0,318 µg/L | geen norm | ter informatie |
| Trifluorazijnzuur (TFA) | niet gekwantificeerd | geen norm | ter informatie |
| Som PFAS als PFOA-equivalenten (PEQ) | 0,0002 µg/L | ≤ 0,0044 µg/L | ter informatie |
| Som PFAS als PFOA-equivalenten (PEQ) | 0,0001 µg/L | ≤ 0,0044 µg/L | ter informatie |
| Som PFAS als PFOA-equivalenten (PEQ) | 0,0004 µg/L | ≤ 0,0044 µg/L | ter informatie |
| Som PFAS als PFOA-equivalenten (PEQ) | 0,0007 µg/L | ≤ 0,0044 µg/L | ter informatie |
| Som PFAS als PFOA-equivalenten (PEQ) | 0,0001 µg/L | ≤ 0,0044 µg/L | ter informatie |
| Som PFAS als PFOA-equivalenten (PEQ) | 0,0009 µg/L | ≤ 0,0044 µg/L | ter informatie |
| Nitraat | 2,3 mg/L | ≤ 50 mg/L | binnen de norm |
| Nitriet | 0 mg/L | ≤ 0,5 mg/L | binnen de norm |
| Lood | 0 µg/L | ≤ 10 µg/L | binnen de norm |
| Koper | 0 mg/L | ≤ 2 mg/L | binnen de norm |
| Nikkel | 0 µg/L | ≤ 20 µg/L | binnen de norm |
| Arseen | 0 µg/L | ≤ 10 µg/L | binnen de norm |
| Cadmium | 0 µg/L | ≤ 5 µg/L | binnen de norm |
| Chroom | 0 µg/L | ≤ 50 µg/L | binnen de norm |
| Fluoride | 0,11 mg/L | ≤ 1,5 mg/L | binnen de norm |
| Escherichia coli | 0 kve/100 ml | ≤ 0 kve/100 ml | binnen de norm |
| Coliforme bacteriën | 0 kve/100 ml | ≤ 0 kve/100 ml | binnen de norm |
| pH | 7,69 pH | 6,5–9,5 pH | binnen de norm |
| Elektrische geleidbaarheid | 360 µS/cm | ≤ 2.500 µS/cm | binnen de norm |
| Chloride | 18 mg/L | ≤ 250 mg/L | binnen de norm |
| Sulfaat | 29 mg/L | ≤ 250 mg/L | binnen de norm |
| Natrium | 12 mg/L | ≤ 200 mg/L | binnen de norm |
| IJzer | 10 µg/L | ≤ 200 µg/L | binnen de norm |
| Troebelheid | 0,05 FTE | geen norm | ter informatie |
Veelgestelde vragen
Is het kraanwater in Noord-Beveland veilig om te drinken?
Alle waarden die hier getoond worden (31 augustus 2026) blijven binnen de wettelijke normen, maar de overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.
Hoe hoog zijn de PFAS-waarden in het drinkwater van Noord-Beveland?
Het totaal van 20 PFAS (‘eeuwige chemicaliën’) werd het laatst gemeten op 6,7 ng/L. De Europese norm is 100 ng/L: dit water zit op 7 % van de norm. (onder de Europese norm)
Voldoet het water in Noord-Beveland ook aan de strengste normen van Europa?
Ja. Zelfs tegenover de strengste wettelijke norm van Europa, de Zweedse norm van 4 ng/L die sinds 2026 geldt, blijft de gemeten waarde van 0,6 ng/L eronder.
Stijgen de PFAS-waarden in het kraanwater van Noord-Beveland?
Geen duidelijke trend. Sinds 30 september 2025 zijn er 12 controles gepubliceerd; in het belangrijkste leveringsgebied schommelde de PFAS-4-som tussen 0,4 ng/L en 1,1 ng/L (12 gekwantificeerde waarden), soms onder de detectiegrens. pfasnearme meldt pas een trend vanaf een verandering van minstens 25 % en 1 ng/L.
Welke PFAS-normen gelden in Nederland?
Nederland past in het Drinkwaterbesluit de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe. Het RIVM adviseert een gezondheidskundige richtwaarde van 4,4 ng PEQ/L (PFOA-equivalenten) voor alle PFAS samen; dat is een advies, geen norm. Er is geen nationale PFAS-4-norm; de gezondheidsreferentie is de EFSA-waarde van 4 ng/L. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan alle drie.
Hoe hard is het water in Noord-Beveland?
Voor Noord-Beveland is in deze bron geen hardheidswaarde beschikbaar.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Alle waarden komen uit officiële publicaties: Evides Waterbedrijf, rapport PFAS per productielocatie. Geraadpleegd op 28 september 2026.
Hetzelfde leveringsgebied
Hetzelfde leveringsgebied als Noord-Beveland, dus in principe hetzelfde water.
Gemeenten in de buurt
Het dichtst bij Noord-Beveland op deze site.
Gegevensbron
- Evides Waterbedrijf, rapport PFAS per productielocatie
- https://assets-eu-01.kc-usercontent.com:443/f9324897-6af9-0184-f310-2f81b1cadcfb/476fae70-8073-482b-94a9-16f5820f1299/Perfluorverbindingen%20drinkwater%20Midden-Zeeland%20tbv%20publicatie.pdf
- Licentie
- Bron: Evides Waterbedrijf, rapport PFAS productielocatie Huijbergen, periode vanaf 2025-09-02 (geen open licentie, overgenomen met bronvermelding); Bron: Evides Waterbedrijf, rapport PFAS drinkwater Midden-Zeeland, periode vanaf 2025-09-02 (geen open licentie, overgenomen met bronvermelding); Bron: RIVM, INSPIRE drinkwaterkwaliteit, jaar 2025
- Geraadpleegd
- 28 september 2026
- Leveringsgebieden
- Productielocatie Huijbergen, Drinkwater Midden-Zeeland (distributiegebied)
Evides Waterbedrijf: rapport PFAS per productielocatie, maandgemiddelden van de som EFSA-4, de som van 20 PFAS (EDR20 + NL2) en de PEQ-som (PDF per locatie; Midden-Zeeland als geleverd mengwater) (maandelijks). Laatste waarde van 31 augustus 2026. Evides werkt de rapporten maandelijks bij; de volgende maandkolom verschijnt binnen enkele weken na het einde van de maand.
Normen in Nederland. Nederland past in het Drinkwaterbesluit de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe. Het RIVM adviseert een gezondheidskundige richtwaarde van 4,4 ng PEQ/L (PFOA-equivalenten) voor alle PFAS samen; dat is een advies, geen norm. Er is geen nationale PFAS-4-norm; de gezondheidsreferentie is de EFSA-waarde van 4 ng/L. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan alle drie.
Maandgemiddelden per productielocatie uit de PFAS-rapporten van Evides (PDF, rapportperiode vanaf 2025-09-02), ng/l omgerekend naar µg/L. De PFAS-4-waarde is Evides' "Som EFSA-4" (PFOA, PFOS, PFNA, PFHxS) van de laatste maand, de som van 20 is "Som EDR20 + NL2" (de 20 stoffen van de Europese drinkwaterrichtlijn plus DONA en HFPO-DA). De afzonderlijke stoffen zijn gemiddelden over de rapportperiode; 0,0 betekent niet aangetoond. Voor Noord-Beveland zijn 2 locaties bekend (Productielocatie Huijbergen, Drinkwater Midden-Zeeland (distributiegebied)). De PFAS-waarde van de pagina komt uit Evides' reeks voor het geleverde drinkwater Midden-Zeeland (mengwater in het distributienet van Walcheren en de Bevelanden), niet uit productielocatie Huijbergen, waar de som EFSA-4 in het geproduceerde water 0,0 ng/l is: uit de kraan komt het gemengde water. Huijbergen staat als productielocatie in de tabel. Overige parameters: RIVM, INSPIRE drinkwaterkwaliteit, jaargemiddelden 2025 per pompstation; een 0 betekent niet aangetoond boven de detectiegrens. Volgende update: Evides werkt de rapporten maandelijks bij; de volgende maandkolom verschijnt binnen enkele weken na het einde van de maand.
Waterrapport voor Noord-Beveland
Ontvang nieuwe PFAS-resultaten voor Noord-Beveland, met korte uitleg. Hoogstens één update per week, alleen als er iets nieuws is.
Deze site is een dataproject, geen officiële bron. Bij twijfel neemt u contact op met uw watermaatschappij of met de bevoegde overheid.