PFAS in het kraanwater in Fontaine-l'Evêque: 2,7 ng/L, 5,4 keer onze richtwaarde van 0,5 ng/L

Laatste PFAS-controle: · Bron: SPW-ARNE / SWDE

PFAS in het drinkwater

5,4× boven onze gezondheidsrichtwaarde

Hoeveelheid gevonden in het water 2,7 ng/L 0,0027 µg/L · de 4 schadelijkste PFAS (PFAS-4)
Onze gezondheidsrichtwaarde 0,5 ng/L

0,5 ng/L is onze richtwaarde, geen officiële norm. Zelfde EFSA-methode als Zweden, Denemarken en Nederland, maar strenger. Het is een jaargemiddelde, hier vergeleken met de laatste controle.

De PFAS-cijfers komen van het staal van 17 december 2025 in distributiezone ZW18128 (SWDE), een van de 3 zones die Fontaine-l'Evêque bevoorraden.

Meer over dit resultaat

De Verenigde Staten beperken PFOA en PFOS bovendien tot 4 ng/L elk, per stof.

Stoffen onder de detectiegrens tellen als 0, dus het echte totaal kan hoger liggen.

Een van deze vier stoffen, PFOA, is door het kankeronderzoeksagentschap van de WHO (IARC) geklasseerd als kankerverwekkend voor de mens (groep 1).

Meer PFAS dan in 74 % van de gemeenten die we opvolgen

20 PFAS (bekijk elke stof)
PFAS-stof Waarde
PFBA 0,002 µg/L
PFHxA 0,0019 µg/L
PFOA 0,0017 µg/L
PFBS 0,0017 µg/L
PFPeA 0,0015 µg/L
PFHxS 0,001 µg/L
PFOS <0,001 µg/L
PFHpA <0,001 µg/L
PFNA <0,001 µg/L
PFDA <0,001 µg/L
PFUnDA <0,001 µg/L
PFDoDA <0,001 µg/L
PFTrDA <0,001 µg/L
PFPeS <0,001 µg/L
PFHpS <0,001 µg/L
PFNS <0,001 µg/L
PFDS <0,001 µg/L
PFUnDS <0,001 µg/L
PFDoDS <0,001 µg/L
PFTrDS <0,001 µg/L

Boven onze gezondheidsrichtwaarde. Ontvang nieuwe resultaten per e-mail hieronder.

Wettelijke norm (België en EU)
9,8 ng/L som van 20 PFAS, onder de norm van 100 ng/L
Laatste PFAS-test
17 december 2025
Watermaatschappij
SWDE

In Fontaine-l'Evêque bedraagt de som van de 4 meest opgevolgde PFAS (PFAS-4) 2,7 ng/L (0,0027 µg/L) bij de laatste PFAS-controle van 17 december 2025. Dat is 5,4 keer onze gezondheidsrichtwaarde van 0,5 ng/L, maar onder de Zweedse wettelijke norm van 4 ng/L. Som van 20 PFAS: 9,8 ng/L (0,0098 µg/L), onder de Europese wettelijke norm (100 ng/L). 30 controles sinds 6 oktober 2023: PFAS-4 tot 25 ng/L, soms onder de detectiegrens, gemiddeld 2,23 ng/L over 12 maanden. Dalend in het belangrijkste leveringsgebied. Bron: SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025).

Details en bronnen
Watermaatschappij: SWDE Laatste controle: 17 december 2025 Gegevens bijgewerkt op

PFAS-waarden door de tijd in Fontaine-l'Evêque

30 PFAS-controles sinds 6 oktober 2023, waarden zoals gepubliceerd. De stalen komen uit 3 leveringsgebieden. De trend gaat over het leveringsgebied ‘ZW18128 (SWDE)’.

0,5 ng/L25 ng/L06 oktober 202317 december 2025
PFAS-4-som per controle in ng/L. Stippellijn: richtwaarde van 0,5 ng/L van pfasnearme. Holle punten: onder de detectiegrens.
DatumPFAS-4Som van 20 PFASLeveringsgebied
2,7 ng/L9,8 ng/LZW18128 (SWDE)
1,6 ng/L7,3 ng/LZW18128 (SWDE)
1,8 ng/L4,5 ng/LZW18128 (SWDE)
< 4 ng/L< 20 ng/LZW1162 (SWDE)
2,4 ng/L7 ng/LZW18128 (SWDE)
1,4 ng/L6,6 ng/LZW18129 (SWDE)
2,1 ng/L7,4 ng/LZW18128 (SWDE)
3,2 ng/L7,1 ng/LZW18129 (SWDE)
4,6 ng/L7,3 ng/LZW18128 (SWDE)
1,3 ng/L7 ng/LZW18128 (SWDE)
2 ng/L8 ng/LZW18128 (SWDE)
3 ng/L8 ng/LZW18129 (SWDE)
Toon de 18 eerdere controles (terug tot 6 oktober 2023)
3 ng/L9 ng/LZW18128 (SWDE)
2 ng/L6 ng/LZW18128 (SWDE)
3 ng/L9 ng/LZW18129 (SWDE)
1 ng/L6 ng/LZW18128 (SWDE)
< 4 ng/L< 26 ng/LZW1162 (SWDE)
3 ng/L12 ng/LZW18129 (SWDE)
25 ng/L28 ng/LZW1162 (SWDE)
4 ng/L11 ng/LZW18128 (SWDE)
3 ng/L8 ng/LZW18128 (SWDE)
2 ng/L7 ng/LZW18128 (SWDE)
4 ng/L9 ng/LZW18128 (SWDE)
6 ng/L15 ng/LZW18128 (SWDE)
4 ng/L13 ng/LZW18128 (SWDE)
5 ng/L14 ng/LZW18128 (SWDE)
2 ng/L6 ng/LZW18129 (SWDE)
5 ng/L15 ng/LZW18128 (SWDE)
< 4 ng/L< 20 ng/LZW1162 (SWDE)
4 ng/L8 ng/LZW18129 (SWDE)

‘<’ betekent niet aangetroffen, het cijfer is de detectiegrens. ‘–’ betekent niet gepubliceerd. Labo's melden de PFAS-4-som (SANDRE-code 9268) pas sinds het najaar van 2025. Hoe u een PFAS-resultaat leest

Wat de laatste controle zegt

De overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.

Veelgestelde vragen

Is het kraanwater in Fontaine-l'Evêque veilig om te drinken?

Alle waarden die hier getoond worden (17 december 2025) blijven binnen de wettelijke normen, maar de overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.

Hoe hoog zijn de PFAS-waarden in het drinkwater van Fontaine-l'Evêque?

Het totaal van 20 PFAS (‘eeuwige chemicaliën’) werd het laatst gemeten op 9,8 ng/L. De Europese norm is 100 ng/L: dit water zit op 10 % van de norm. (onder de Europese norm)

Voldoet het water in Fontaine-l'Evêque ook aan de strengste normen van Europa?

Ja. Zelfs tegenover de strengste wettelijke norm van Europa, de Zweedse norm van 4 ng/L die sinds 2026 geldt, blijft de gemeten waarde van 2,7 ng/L eronder.

Stijgen de PFAS-waarden in het kraanwater van Fontaine-l'Evêque?

Nee, ze dalen. In het belangrijkste leveringsgebied ging de PFAS-4-som van 5 ng/L (27 oktober 2023) naar 2,7 ng/L (17 december 2025) over 19 gekwantificeerde controles.

Welke PFAS-normen gelden in België?

België past de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe als bindende wet (Vlaams Drinkwaterbesluit van 2023, Waalse Code de l'eau sinds februari 2025). Voor de vier schadelijkste PFAS (PFAS-4) leggen de drie gewesten een streefwaarde van 4 ng/L vast, bindend vanaf 2028. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan beide.

Hoe hard is het water in Fontaine-l'Evêque?

Voor Fontaine-l'Evêque is in deze bron geen hardheidswaarde beschikbaar.

Waar komen deze gegevens vandaan?

Alle waarden komen uit officiële publicaties: SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025). Geraadpleegd op 28 september 2026.

Hetzelfde leveringsgebied

Hetzelfde leveringsgebied als Fontaine-l'Evêque, dus in principe hetzelfde water.

Gemeenten in de buurt

Het dichtst bij Fontaine-l'Evêque op deze site.

Gegevensbron

SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025)
https://environnement.wallonie.be/home/gestion-environnementale/environnement-sante/pfas
Geraadpleegd
28 september 2026
Leveringsgebieden
ZW1162 (SWDE), ZW18128 (SWDE), ZW18129 (SWDE)

Wallonië: Service public de Wallonie (SPW-ARNE) met de SWDE, PFAS-monitoring van het verdeelde water, één rij per staal en distributiezone, september 2023 tot december 2025. De hergebruiklicentie voor dit document wordt nog bevestigd door de SPW; tot dan bronvermelding SPW-ARNE en SWDE.

De normen in België. België past de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe als bindende wet (Vlaams Drinkwaterbesluit van 2023, Waalse Code de l'eau sinds februari 2025). Voor de vier schadelijkste PFAS (PFAS-4) leggen de drie gewesten een streefwaarde van 4 ng/L vast, bindend vanaf 2028. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan beide.

Résultats du monitoring PFAS des eaux distribuées (SPW-ARNE, coordination SWDE), une ligne par prélèvement et zone de distribution (ZDE) ; la commune est desservie par 3 zones (ZW1162, ZW18128, ZW18129). Valeurs publiées en ng/L, converties en µg/L ; un « < » indique que tous les composés étaient sous la limite de quantification. Licence de réutilisation non vérifiée pour ce document (les données ouvertes du SPW sont normalement CC BY 4.0) ; attribution SPW-ARNE et SWDE en attendant confirmation.

Deze site is een dataproject, geen officiële bron. Bij twijfel neemt u contact op met uw watermaatschappij of met de bevoegde overheid.