PFAS in het kraanwater in Comines-Warneton: minder dan 4 ng/L, geen van de vier belangrijkste PFAS aangetroffen
Laatste PFAS-controle: · Bron: VMM
PFAS in het drinkwater
Geen PFAS aangetroffen
Het labo ziet niets onder 4 ng/L, 8 keer onze richtwaarde van 0,5 ng/L. Water boven onze richtwaarde zou bij deze controle onopgemerkt blijven.
0,5 ng/L is onze richtwaarde, geen officiële norm. Zelfde EFSA-methode als Zweden, Denemarken en Nederland, maar strenger. Het is een jaargemiddelde, hier vergeleken met de laatste controle.
De PFAS-cijfers komen van het staal van 28 april 2025 in distributiezone ZW1186 (SWDE), een van de 4 zones die Comines-Warneton bevoorraden. Een deel van Comines-Warneton wordt ook bevoorraad door het Vlaamse leveringsgebied LG24_W11; de PFAS-4-jaarmediaan 2024 (PFAS-4 niet aangetroffen) daarvan staat in de volledige resultatentabel.
Meer over dit resultaat
De Verenigde Staten beperken PFOA en PFOS bovendien tot 4 ng/L elk, per stof.
Het labo detecteert elk van de vier stoffen pas vanaf 1 ng/L. Geen enkele haalde die grens, dus hun totaal ligt onder 4 ng/L en niet op nul.
gecontroleerd op 28 april 2025
20 PFAS (bekijk elke stof)
| PFAS-stof | Waarde |
|---|---|
| PFOS | <0,001 µg/L |
| PFOA | <0,001 µg/L |
| PFHxS | <0,001 µg/L |
| PFHxA | <0,001 µg/L |
| PFHpA | <0,001 µg/L |
| PFBA | <0,001 µg/L |
| PFPeA | <0,001 µg/L |
| PFNA | <0,001 µg/L |
| PFDA | <0,001 µg/L |
| PFUnDA | <0,001 µg/L |
| PFDoDA | <0,001 µg/L |
| PFTrDA | <0,0015 µg/L |
| PFBS | <0,001 µg/L |
| PFPeS | <0,001 µg/L |
| PFHpS | <0,001 µg/L |
| PFNS | <0,001 µg/L |
| PFDS | <0,001 µg/L |
| PFUnDS | <0,001 µg/L |
| PFDoDS | <0,001 µg/L |
| PFTrDS | <0,001 µg/L |
Niets gevonden. Onder 4 ng/L ziet het labo niets, onze richtwaarde van 0,5 ng/L blijft open.
Waterrapport voor Comines-Warneton
Ontvang nieuwe PFAS-resultaten voor Comines-Warneton, met korte uitleg. Hoogstens één update per week, alleen als er iets nieuws is.
- Wettelijke norm (België en EU)
- niets aangetroffen som van 20 PFAS onder de detectiegrens, norm 100 ng/L
- Laatste PFAS-test
- 28 april 2025
- Watermaatschappij
- De Watergroep, SWDE
In Comines-Warneton werd geen van de 4 meest opgevolgde PFAS (PFAS-4) aangetroffen bij de laatste PFAS-controle van 28 april 2025. Het totaal ligt onder 4 ng/L, de som van de detectiegrenzen en 8 keer onze richtwaarde van 0,5 ng/L. Som van 20 PFAS: <0,0205 µg/L, onder de Europese wettelijke norm (100 ng/L). 9 controles sinds 20 oktober 2023: PFAS-4 tot 3 ng/L, soms onder de detectiegrens. Bron: SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2.
Details en bronnen
PFAS-waarden door de tijd in Comines-Warneton
9 PFAS-controles sinds 20 oktober 2023, waarden zoals gepubliceerd. De stalen komen uit 2 leveringsgebieden. De trend gaat over het leveringsgebied ‘ZW1186 (SWDE)’.
| Datum | PFAS-4 | Som van 20 PFAS | Leveringsgebied |
|---|---|---|---|
| < 4 ng/L | < 20,5 ng/L | ZW1186 (SWDE) | |
| < 4 ng/L | < 26 ng/L | ZW1121 (SWDE) | |
| < 4 ng/L | < 28 ng/L | ZW1186 (SWDE) | |
| < 4 ng/L | 2 ng/L | ZW1186 (SWDE) | |
| < 4 ng/L | 2 ng/L | ZW1121 (SWDE) | |
| < 8 ng/L | 1 ng/L | ZW1186 (SWDE) | |
| 1 ng/L | 1 ng/L | ZW1121 (SWDE) | |
| 3 ng/L | 5 ng/L | ZW1121 (SWDE) | |
| < 4 ng/L | < 20 ng/L | ZW1186 (SWDE) |
‘<’ betekent niet aangetroffen, het cijfer is de detectiegrens. ‘–’ betekent niet gepubliceerd. Labo's melden de PFAS-4-som (SANDRE-code 9268) pas sinds het najaar van 2025. Hoe u een PFAS-resultaat leest
Wat de laatste controle zegt
De overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.
Bekijk alle 28 resultaten van de controle
| Gecontroleerde parameter | Waarde | Norm | Status |
|---|---|---|---|
| PFAS-4 (PFOA + PFOS + PFNA + PFHxS) · maximum 2024 · LG24_W11 | niet gekwantificeerd | ≤ 0,004 µg/L | binnen de norm |
| Som van 20 PFAS · maximum 2024 · LG24_W11 | 0,002 µg/l | ≤ 0,1 µg/l | binnen de norm |
| PFAS totaal · mediaan 2024 · LG24_W11 | 0,001 µg/l | ≤ 0,5 µg/l | binnen de norm |
| PFAS totaal · maximum 2024 · LG24_W11 | 0,002 µg/l | ≤ 0,5 µg/l | binnen de norm |
| Trifluorazijnzuur (TFA) · mediaan 2024 · LG24_W11 | 0,9 µg/l | ≤ 15,6 µg/l | binnen de norm |
| Trifluorazijnzuur (TFA) · maximum 2024 · LG24_W11 | 1,3 µg/l | ≤ 15,6 µg/l | binnen de norm |
| Nitraat · mediaan 2024 · LG24_W14 | 0 mg/l | ≤ 50 mg/l | binnen de norm |
| Nitriet · mediaan 2024 · LG24_W11 | 0 mg/l | ≤ 0,5 mg/l | binnen de norm |
| Lood · mediaan 2024 · LG24_W11 | 0 µg/l | ≤ 10 µg/l | binnen de norm |
| Koper · mediaan 2024 · LG24_W14 | 0 mg/l | ≤ 2 mg/l | binnen de norm |
| Nikkel · mediaan 2024 · LG24_W11 | 5 µg/l | ≤ 20 µg/l | binnen de norm |
| Arseen · mediaan 2024 · LG24_W11 | 0 µg/l | ≤ 10 µg/l | binnen de norm |
| Cadmium · mediaan 2024 · LG24_W11 | 0 µg/l | ≤ 5 µg/l | binnen de norm |
| Chroom · mediaan 2024 · LG24_W11 | 0 µg/l | ≤ 50 µg/l | binnen de norm |
| Uranium · mediaan 2024 · LG24_W11 | 2,1 µg/l | ≤ 30 µg/l | binnen de norm |
| Fluoride · mediaan 2024 · LG24_W14 | 0,395 mg/l | ≤ 1,5 mg/l | binnen de norm |
| Escherichia coli · mediaan 2024 · LG24_W11 | 0 /100 ml | ≤ 0 /100 ml | binnen de norm |
| Enterokokken · mediaan 2024 · LG24_W11 | 0 /100 ml | ≤ 0 /100 ml | binnen de norm |
| Coliforme bacteriën · mediaan 2024 · LG24_W14 | 0 /100 ml | ≤ 0 /100 ml | binnen de norm |
| pH · mediaan 2024 · LG24_W11 | 7,99 | 6,5–9,2 | binnen de norm |
| Hardheid van het water · mediaan 2024 · LG24_W14 | 38,68 Fr° | ≤ 67,5 Fr° | binnen de norm |
| Elektrische geleidbaarheid · mediaan 2024 · LG24_W14 | 851 µS/cm | ≤ 2.100 µS/cm | binnen de norm |
| Chloride · mediaan 2024 · LG24_W14 | 50,35 mg/l | ≤ 250 mg/l | binnen de norm |
| Sulfaat · mediaan 2024 · LG24_W11 | 175,77 mg/l | ≤ 250 mg/l | binnen de norm |
| Natrium · mediaan 2024 · LG24_W11 | 67,1 mg/l | ≤ 200 mg/l | binnen de norm |
| IJzer · mediaan 2024 · LG24_W14 | 0 µg/l | ≤ 200 µg/l | binnen de norm |
| PFAS-4 (PFOA + PFOS + PFNA + PFHxS) · mediaan 2024 · LG24_W11 | niet gekwantificeerd | ≤ 0,004 µg/L | binnen de norm |
| Som van 20 PFAS · mediaan 2024 · LG24_W11 | niet gekwantificeerd | ≤ 0,1 µg/l | binnen de norm |
Veelgestelde vragen
Is het kraanwater in Comines-Warneton veilig om te drinken?
Alle waarden die hier getoond worden (28 april 2025) blijven binnen de wettelijke normen, maar de overheid heeft voor dit water geen algemene conclusie gepubliceerd.
Hoe hoog zijn de PFAS-waarden in het drinkwater van Comines-Warneton?
Bij de laatste controle lag het totaal van 20 PFAS (‘eeuwige chemicaliën’) onder de rapportagegrens van het laboratorium van 20,5 ng/L. De Europese norm is 100 ng/L: dit water zit onder 21 % van de norm. (onder de Europese norm)
Voldoet het water in Comines-Warneton ook aan de strengste normen van Europa?
Voor zover deze controle het kan zeggen, ja. Geen van de vier stoffen werd gekwantificeerd; hun som ligt dus onder 4 ng/L, de som van de rapportagegrenzen van het laboratorium, en onder de Zweedse wettelijke norm van 4 ng/L die sinds 2026 geldt.
Stijgen de PFAS-waarden in het kraanwater van Comines-Warneton?
Nee. Sinds 20 oktober 2023 zijn 9 controles gepubliceerd; op het hoofdnet bleef de PFAS-4-som elke keer onder de rapportagegrens van het laboratorium (4 ng/L).
Welke PFAS-normen gelden in België?
België past de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe als bindende wet (Vlaams Drinkwaterbesluit van 2023, Waalse Code de l'eau sinds februari 2025). Voor de vier schadelijkste PFAS (PFAS-4) leggen de drie gewesten een streefwaarde van 4 ng/L vast, bindend vanaf 2028. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan beide.
Hoe hard is het water in Comines-Warneton?
De hardheid van het water in Comines-Warneton is 38,7 Fr° (hard). Dat is vooral van belang voor huishoudtoestellen en de dosering van was- en afwasmiddel, niet voor de gezondheid.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Alle waarden komen uit officiële publicaties: SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2. Geraadpleegd op 28 september 2026.
Hetzelfde leveringsgebied
Hetzelfde leveringsgebied als Comines-Warneton, dus in principe hetzelfde water.
Gemeenten in de buurt
Het dichtst bij Comines-Warneton op deze site.
Gegevensbron
- SPW-ARNE / SWDE – Etat des lieux du monitoring PFAS dans les eaux distribuées (sept. 2023 – déc. 2025); Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) – Kwaliteit van het drinkwater 2024, bijlage 2
- https://environnement.wallonie.be/home/gestion-environnementale/environnement-sante/pfas
- Licentie
- SPW: non vérifiée; VMM: Modellicentie voor gratis hergebruik (Vlaamse overheid) – https://vmm.vlaanderen.be/disclaimer
- Geraadpleegd
- 28 september 2026
- Leveringsgebieden
- LG24_W11 (De Watergroep), LG24_W14 (De Watergroep), ZW1121 (SWDE), ZW1186 (SWDE)
Vlaanderen: Vlaamse Milieumaatschappij (VMM), kwaliteit van het drinkwater 2024, één jaarcijfer per leveringsgebied (mediaan en maximum van de metingen in het net). Licentie: gratis hergebruik met bronvermelding (Vlaamse modellicentie). Volgende editie verwacht in oktober 2026.
Wallonië: Service public de Wallonie (SPW-ARNE) met de SWDE, PFAS-monitoring van het verdeelde water, één rij per staal en distributiezone, september 2023 tot december 2025. De hergebruiklicentie voor dit document wordt nog bevestigd door de SPW; tot dan bronvermelding SPW-ARNE en SWDE.
De normen in België. België past de Europese norm van 100 ng/L voor de som van 20 PFAS toe als bindende wet (Vlaams Drinkwaterbesluit van 2023, Waalse Code de l'eau sinds februari 2025). Voor de vier schadelijkste PFAS (PFAS-4) leggen de drie gewesten een streefwaarde van 4 ng/L vast, bindend vanaf 2028. De richtwaarde van deze site, 0,5 ng/L, is strenger dan beide.
Jaarcijfers 2024 van de metingen in het distributienet per leveringsgebied (VMM). De getoonde waarde is de mediaan van 2024; het maximum staat als aparte waarde "Maximale concentratie". 0 = niet gedetecteerd (onder de rapportagegrens). De gemeente valt in 2 leveringsgebieden (LG24_W11, LG24_W14); de PFAS-cijfers komen uit leveringsgebied LG24_W11, het gebied met de hoogste mediane PFAS-4-waarde. Résultats du monitoring PFAS des eaux distribuées (SPW-ARNE, coordination SWDE), une ligne par prélèvement et zone de distribution (ZDE) ; la commune est desservie par 2 zones (ZW1121, ZW1186). Valeurs publiées en ng/L, converties en µg/L ; un « < » indique que tous les composés étaient sous la limite de quantification. Licence de réutilisation non vérifiée pour ce document (les données ouvertes du SPW sont normalement CC BY 4.0) ; attribution SPW-ARNE et SWDE en attendant confirmation.
Deze site is een dataproject, geen officiële bron. Bij twijfel neemt u contact op met uw watermaatschappij of met de bevoegde overheid.