PFAS i kranvannet i Rælingen: ingen testresultater publisert ennå
Tall: årsverdier · Kilde: Mattilsynet
Ingen PFAS-resultater for Rælingen ennå, vi varsler deg når de publiseres
Si fra når en PFAS-4-verdi publiseres for Rælingen. Inntil da får du den gratis vannrapporten og nye PFAS-20-resultater, høyst én gang i uken.
PFAS i drikkevannet
PFAS-4 publiseres ikke for dette vannforsyningssystemet
Mer om dette resultatet
Det er ikke publisert noe PFAS-resultat for Rælingen i dataene hentet den 28. september 2026 (Mattilsynet, Vannverk (vannforsyningssystem_analyse)). PFAS-analyse av drikkevann har vært obligatorisk i hele EU siden januar 2026. Den sist publiserte kontrollen er fra 31. desember 2025.
De fire EFSA-stoffene (PFOA, PFOS, PFNA, PFHxS) rapporteres ikke hver for seg, så den helsebaserte referanseverdien på 4 ng/L og dette nettstedets referanseverdi på 0,5 ng/L kan ikke kontrolleres.
Grenseverdien for Sum 4 PFAS på 4 ng/L gjelder fra 1. januar 2026; analyse er bare pålagt der farekartleggingen viser at PFAS kan forekomme; de første årstallene skal rapporteres innen 15. februar 2027.
- Siste prøvetaking
- 31. desember 2025
- Vannverk
- Rælingen Kommune
Det er ikke publisert noe PFAS-resultat for Rælingen i dataene hentet den 28. september 2026 (Mattilsynet, Vannverk (vannforsyningssystem_analyse)). PFAS-analyse av drikkevann har vært obligatorisk i hele EU siden januar 2026. Den sist publiserte kontrollen er fra 31. desember 2025.
Detaljer og kilder
Hva den siste kontrollen viste
Myndighetene har ikke publisert en samlet vurdering av dette vannet.
Se alle 45 resultater
| Hva som ble undersøkt | Verdi | Grenseverdi | Status |
|---|---|---|---|
| Nitrat · median 2025 | 0,375 mg/L | ≤ 50 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Nitrat · maksimum 2025 | 1,6 mg/L | ≤ 50 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Nitritt · median 2025 | 0,004 mg/L | ≤ 0,5 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Nitritt · maksimum 2025 | 0,01 mg/L | ≤ 0,5 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Bly · median 2025 | 0,25 µg/L | ≤ 10 µg/L | innenfor grenseverdien |
| Bly · maksimum 2025 | 0,25 µg/L | ≤ 10 µg/L | innenfor grenseverdien |
| Kobber · median 2025 | 0,0003 mg/L | ≤ 2 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Kobber · maksimum 2025 | 0,0003 mg/L | ≤ 2 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Nikkel · median 2025 | 0,25 µg/L | ≤ 20 µg/L | innenfor grenseverdien |
| Nikkel · maksimum 2025 | 0,25 µg/L | ≤ 20 µg/L | innenfor grenseverdien |
| Kadmium · median 2025 | 0,005 µg/L | ≤ 5 µg/L | innenfor grenseverdien |
| Kadmium · maksimum 2025 | 0,005 µg/L | ≤ 5 µg/L | innenfor grenseverdien |
| Escherichia coli · median 2025 | 0 n/(100mL) | ≤ 0 n/(100mL) | innenfor grenseverdien |
| Escherichia coli · maksimum 2025 | 0 n/(100mL) | ≤ 0 n/(100mL) | innenfor grenseverdien |
| Enterokokker · median 2025 | 0 n/(100mL) | ≤ 0 n/(100mL) | innenfor grenseverdien |
| Enterokokker · maksimum 2025 | 0 n/(100mL) | ≤ 0 n/(100mL) | innenfor grenseverdien |
| Koliforme bakterier · median 2025 | 0 n/(100mL) | ≤ 0 n/(100mL) | innenfor grenseverdien |
| Koliforme bakterier · maksimum 2025 | 0 n/(100mL) | ≤ 0 n/(100mL) | innenfor grenseverdien |
| Clostridium perfringens · median 2025 | 0 n/(100mL) | ≤ 0 n/(100mL) | innenfor grenseverdien |
| Clostridium perfringens · maksimum 2025 | 0 n/(100mL) | ≤ 0 n/(100mL) | innenfor grenseverdien |
| Kimtall ved 22 °C · median 2025 | 0 n/mL | ≤ 100 n/mL | innenfor grenseverdien |
| Kimtall ved 22 °C · maksimum 2025 | 0 n/mL | ≤ 100 n/mL | innenfor grenseverdien |
| pH-verdi · median 2025 | 7,8 pH | 6,5–9,5 pH | innenfor grenseverdien |
| pH-verdi · maksimum 2025 | 8,7 pH | 6,5–9,5 pH | innenfor grenseverdien |
| pH-verdi · minimum 2025 | 7,3 pH | 6,5–9,5 pH | innenfor grenseverdien |
| Elektrisk ledningsevne · median 2025 | 7,9 mS/m | ≤ 250 mS/m | innenfor grenseverdien |
| Elektrisk ledningsevne · maksimum 2025 | 9,7 mS/m | ≤ 250 mS/m | innenfor grenseverdien |
| Klorid · median 2025 | 7,9 mg/L | ≤ 250 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Klorid · maksimum 2025 | 12 mg/L | ≤ 250 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Sulfat · median 2025 | 3,1 mg/L | ≤ 250 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Sulfat · maksimum 2025 | 3,2 mg/L | ≤ 250 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Natrium · median 2025 | 3,515 mg/L | ≤ 200 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Natrium · maksimum 2025 | 4,14 mg/L | ≤ 200 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Jern · median 2025 | 0,0025 mg/L | ≤ 0,2 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Jern · maksimum 2025 | 0,0065 mg/L | ≤ 0,2 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Turbiditet · median 2025 | 0,1 FNU | ingen grenseverdi | til orientering |
| Turbiditet · maksimum 2025 | 5,2 FNU | ingen grenseverdi | til orientering |
| Mangan · median 2025 | 0,0007 mg/L | ≤ 0,05 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Mangan · maksimum 2025 | 0,0014 mg/L | ≤ 0,05 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Aluminium · median 2025 | 0,0093 mg/L | ≤ 0,2 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Aluminium · maksimum 2025 | 0,0775 mg/L | ≤ 0,2 mg/L | innenfor grenseverdien |
| Farge · median 2025 | 2 mg Pt/L | ingen grenseverdi | til orientering |
| Farge · maksimum 2025 | 3 mg Pt/L | ingen grenseverdi | til orientering |
| Kalsium · median 2025 | 8,835 mg/L | ingen grenseverdi | til orientering |
| Kalsium · maksimum 2025 | 10,9 mg/L | ingen grenseverdi | til orientering |
Ofte stilte spørsmål
Kan man drikke vannet fra kranen i Rælingen?
Alle verdiene som vises her (31. desember 2025) ligger innenfor de lovfestede grenseverdiene, men myndighetene har ikke publisert en samlet vurdering av dette vannet. De fire EFSA-stoffene (PFAS-4) spesifiseres ikke, så vannet kan ikke sammenlignes med den helsebaserte referanseverdien på 0,5 ng/L som pfasnearme bruker.
Hvor høye er PFAS-nivåene i drikkevannet i Rælingen?
Det er ennå ikke publisert PFAS-resultater for Rælingen. Analyser har vært påkrevd i hele EU siden januar 2026. Verdiene vises her så snart de foreligger.
Hvilke PFAS-grenseverdier gjelder i Norge?
Norges drikkevannsforskrift, vedlegg 1, setter «Sum 4 PFAS» (PFOA, PFOS, PFNA, PFHxS) til 0,004 µg/l, det vil si 4 ng/L, tilføyd ved forskrift 2025-12-19-2728 og i kraft fra 1. januar 2026; vannverkene rapporterer sine årstall innen 15. februar året etter. Forskriften inneholder i dag ingen grenseverdi for summen av 20 PFAS. Dette nettstedets referanseverdi på 0,5 ng/L er strengere enn den norske grenseverdien.
Hvor hardt er vannet i Rælingen?
Det finnes ingen hardhetsverdi for Rælingen i denne kilden.
Hvor kommer disse dataene fra?
Alle verdiene kommer fra offisielle publikasjoner: Mattilsynet, Vannverk (vannforsyningssystem_analyse). Hentet 28. september 2026.
Kommuner i nærheten
De nærmeste kommunene til Rælingen som dette nettstedet dekker.
Datakilde
- Mattilsynet, Vannverk (vannforsyningssystem_analyse)
- https://data.norge.no/nb/datasets/0af4536d-baa9-35b9-a541-b3fe2c14f58a/vannverk-vannforsyningssystemanalyse
- Lisens
- NLOD 2.0
- Hentet
- 28. september 2026
- Vannforsyningssystemer
- Rælingen Kommunale Vannverk (20 457 fastboende)
Årstall fra Mattilsynets vannverksregister (data per 2026-09-27, uttrekk 28.09.2026 02:11). Verdiene er median og høyeste målte verdi for 2025 i drikkevannet fra Rælingen Kommunale Vannverk (20 457 fastboende), kommunens eneste aktive vannforsyningssystem med analyser for 2025 eller 2024. Antall prøver bak hvert tall varierer. Enheter er ikke oppgitt i uttrekket og følger Mattilsynets feltbeskrivelse og drikkevannsforskriften vedlegg 1; "overskridelse" betyr at minst én prøve i 2025 overskred grenseverdien (ant_avvik).
Dette nettstedet er et dataprosjekt, ikke en offisiell kilde. Er du i tvil, kontakt vannverket eller kommunen din.