Sastamala, PFAS hanavedessä: 20 PFAS-yhdisteen summa alle raportointirajan 1,5 ng/L

Viimeisin PFAS-tutkimus: · Lähde: Ruokavirasto / Syke

PFAS juomavedessä

<2 % EU:n lakisääteisestä raja-arvosta 20 PFAS-yhdisteelle

Vedestä löytynyt määrä <1,5 ng/L 20 PFAS-yhdisteen summa alle laboratorion raportointirajan · näyte otettu 20. toukokuuta 2026

PFAS-4:ää ei ole vielä julkaistu tässä

Lisätietoa tästä tuloksesta

PFAS-4:ää ei julkaista tälle jakelualueelle

20 PFAS-yhdisteen summa alle laboratorion raportointirajan (<1,5 ng/L), näyte otettu 20. toukokuuta 2026.

Arvot jakelualueelta Sastamalan Vesi, Mouhijärven-Vammalan vedenjakelualue, joka on yksi 8 jakelualueesta kunnassa Sastamala; muut ovat taulukossa.

EFSA:n neljää yhdistettä (PFOA, PFOS, PFNA, PFHxS) ei raportoida erikseen, joten terveysperusteista vertailuarvoa 4 ng/L ja tämän sivuston vertailuarvoa 0,5 ng/L ei voi tarkistaa.

20 PFAS-yhdisteen seuranta on ollut pakollista 12. tammikuuta 2026 alkaen; 158 kunnalla 287 kunnasta on tähän mennessä julkaistu tulos.

Neljää pää-PFAS-yhdistettä ei julkaista tässä. Tilaa alta, kerromme heti kun ne julkaistaan.

Viimeisin PFAS-testi
20. toukokuuta 2026
Vesilaitos
Sastamalan kaupunki, Suodenniemen Vesiosuuskunta, Illon Vesihuolto-osuuskunta, Sammaljoen vesiosuuskunta, Kiikoisten Kuorsumaan vesiosuuskunta ja 2 muuta toimijaa

Sastamala: viimeisin julkaistu PFAS-20-tulos on alle laboratorion raportointirajan (<1,5 ng/L), näyte otettu 20. toukokuuta 2026, alle EU:n lakisääteisen raja-arvon 100 ng/L. EFSA:n neljää yhdistettä (PFAS-4) ei eritellä, joten vettä ei voi verrata pfasnearmen käyttämään terveysperusteiseen vertailuarvoon 0,5 ng/L. Lähde: Ruokavirasto (VATI) / Suomen ympäristökeskus Syke, Juomavesidirektiivi-rajapinta, CC BY 4.0, tiedot haettu 28. syyskuuta 2026.

Tiedot ja lähteet
Vesilaitos: Sastamalan kaupunki, Suodenniemen Vesiosuuskunta, Illon Vesihuolto-osuuskunta, Sammaljoen vesiosuuskunta, Kiikoisten Kuorsumaan vesiosuuskunta ja 2 muuta toimijaa Viimeisin näytteenotto: 20. elokuuta 2026 Tiedot päivitetty

Mitä viimeisin tutkimus osoitti

Viranomaiset eivät ole julkaisseet tästä vedestä kokonaisarviota.

Näytä kaikki 28 tulosta
Tutkittu ominaisuus Arvo Raja-arvo Tila
20 PFAS-yhdisteen summa · Sammaljoen vesiosuuskunta · 14. huhtikuuta 2026 <0.0015 µg/L ≤ 0,1 µg/L raja-arvon sisällä
20 PFAS-yhdisteen summa · Sastamalan vesi, Kiikoisten-Äetsän vedenjakelualue · 20. toukokuuta 2026 <0.0015 µg/L ≤ 0,1 µg/L raja-arvon sisällä
20 PFAS-yhdisteen summa · Suodenniemen vesiosuuskunta · 15. huhtikuuta 2026 <0.0015 µg/L ≤ 0,1 µg/L raja-arvon sisällä
Nitraatti 2 mg/L ≤ 50 mg/L raja-arvon sisällä
Nitriitti <0.007 mg/L ≤ 0,5 mg/L raja-arvon sisällä
Lyijy 0,87 µg/L ≤ 10 µg/L raja-arvon sisällä
Kupari 0,54 mg/L ≤ 2 mg/L raja-arvon sisällä
Nikkeli 7,4 µg/L ≤ 20 µg/L raja-arvon sisällä
Arseeni 0,26 µg/L ≤ 10 µg/L raja-arvon sisällä
Kadmium <0.08 µg/L ≤ 5 µg/L raja-arvon sisällä
Kromi <2 µg/L ≤ 50 µg/L raja-arvon sisällä
Uraani 0,09 µg/L ≤ 30 µg/L raja-arvon sisällä
Fluoridi 0,17 mg/L ≤ 1,5 mg/L raja-arvon sisällä
Escherichia coli 0 n/(100mL) ≤ 0 n/(100mL) raja-arvon sisällä
Enterokokit 0 n/(100mL) ≤ 0 n/(100mL) raja-arvon sisällä
Koliformiset bakteerit 0 n/(100mL) ≤ 0 n/(100mL) raja-arvon sisällä
pH-arvo 6,9 6,5–9,5 pH raja-arvon sisällä
Veden kovuus 1,2 mmol/L ei raja-arvoa viitteellinen
Sähkönjohtavuus 303 µS/cm ≤ 2 500 µS/cm raja-arvon sisällä
Kloridi 15 mg/L ≤ 250 mg/L raja-arvon sisällä
Sulfaatti 43 mg/L ≤ 250 mg/L raja-arvon sisällä
Natrium 15 mg/L ≤ 200 mg/L raja-arvon sisällä
Rauta 83 µg/L ≤ 200 µg/L raja-arvon sisällä
Mangaani 4,1 µg/L ≤ 50 µg/L raja-arvon sisällä
Alumiini 66 µg/L ≤ 200 µg/L raja-arvon sisällä
Ammonium <0.007 mg/L ≤ 0,5 mg/L raja-arvon sisällä
Hapettuvuus (permanganaatti-indeksi) 1,6 mg O2/L ≤ 5 mg O2/L raja-arvon sisällä
Kalsium 16 mg/L ei raja-arvoa viitteellinen

Usein kysyttyä

Voiko Sastamala hanavettä juoda?

Kaikki tässä näytetyt arvot (20. elokuuta 2026) ovat lakisääteisten raja-arvojen sisällä, mutta viranomaiset eivät ole julkaisseet tästä vedestä kokonaisarviota. EFSA:n neljää yhdistettä (PFAS-4) ei eritellä, joten vettä ei voi verrata pfasnearmen käyttämään terveysperusteiseen vertailuarvoon 0,5 ng/L.

Kuinka paljon PFAS-yhdisteitä on Sastamala juomavedessä?

Viimeisimmässä tutkimuksessa 20 PFAS-yhdisteen summa (”ikuisuuskemikaalit”) oli alle laboratorion raportointirajan 1,5 ng/L. EU:n raja-arvo on 100 ng/L, eli tämä vesi on alle 2 % raja-arvosta. (alle EU:n raja-arvon)

Mitkä PFAS-raja-arvot ovat voimassa Suomessa?

Suomessa sovelletaan sosiaali- ja terveysministeriön asetusta 1352/2015 sellaisena kuin se on muutettuna asetuksella 2/2023: ”PFAS-aineiden summa” (20 PFAS-yhdisteen summa) enintään 0,10 µg/l eli 100 ng/L, sovellettu 12. tammikuuta 2026 alkaen. Kansallista PFAS-4-raja-arvoa ei ole; Ruotsi soveltaa 4 ng/L. Tämän sivuston vertailuarvo 0,5 ng/L on tiukempi kuin molemmat.

Kuinka kovaa Sastamala vesi on?

Veden kovuus (Sastamala) on 1,2 mmol/L (pehmeä). Kovuudella on merkitystä lähinnä kodinkoneille ja pesuaineen annostelulle, ei terveydelle.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Kaikki arvot ovat peräisin virallisista julkaisuista: Ruokavirasto (VATI) / Suomen ympäristökeskus Syke, Juomavesidirektiivi-rajapinta. Haettu 28. syyskuuta 2026.

Lähikunnat

Lähimmät tällä sivustolla mukana olevat kunnat (Sastamala).

Tietolähde

Ruokavirasto (VATI) / Suomen ympäristökeskus Syke, Juomavesidirektiivi-rajapinta
https://rajapinnat.ymparisto.fi/api/juomavesidirektiivi-vati/swagger/v1/swagger.json
Lisenssi
CC BY 4.0
Haettu
28. syyskuuta 2026
Jakelualueet
Sastamalan Vesi, Mouhijärven-Vammalan vedenjakelualue, Sastamalan vesi, Kiikoisten-Äetsän vedenjakelualue, Suodenniemen vesiosuuskunta, Illon vesihuolto-osuuskunta, Sammaljoen vesiosuuskunta, Kiikoisten Kuorsumaan vok, Kiikoisten Myönteen vok, Salmin Vesi

Lähde: Ruokavirasto (VATI) / Suomen ympäristökeskus Syke, Juomavesidirektiivi-rajapinta, CC BY 4.0, haettu 2026-09-28. Kunnassa on 8 vedenjakelualuetta VATI-rekisterissä; kaikki on lueteltu sivulla. Sivun PFAS-luku on alueelta "Sastamalan Vesi, Mouhijärven-Vammalan vedenjakelualue" (uusin määritysrajan alle jäänyt PFAS-tulos kunnan 4 PFAS-tuloksesta); muut alueet ovat taulukossa. PFAS-yhdisteiden summan (20 yhdistettä) raja-arvo on 0,10 µg/l (STM 1352/2015, muutos 2/2023, sovellettu 12.1.2026 alkaen). Neljän EFSA-yhdisteen summaa (PFAS-4) ei julkaista. Rajapinta julkaisee kunkin muuttujan uusimman tuloksen; taulukon arvo on korkein kunnan alueilta viimeisten 24 kuukauden aikana julkaistu tulos (vanhempi tulos vain, jos uudempaa ei ole), alue on merkitty riville.

Tämä sivusto on tietoprojekti, ei virallinen lähde. Epäselvissä tapauksissa käänny vesilaitoksesi tai kuntasi viranomaisten puoleen.